BATATOVÁ POLIEVKA

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

Bataty použijeme aj so šupkou, preto ich dôkladne očistíme kefou pod tečúcou vodou a zbavíme nerovností alebo poškodenej kôry. Utrieme do sucha a potom očistíme škrabkou na zeleninu.

Šupky zmiešame s olivovým olejom (1 PL), štipkou soli a rozmiestnime na plechu s papierom na pečenie. Vložíme na 12-13 minút do rúry s teplotou 180 °C v režime horúceho vzduchu.

V hrnci na masle (30 g) 5 minút opekáme najemno pokrájanú cibuľu. Potom pridáme posekaný cesnak a strúhaný zázvor. Po ďalších 3 minútach primiešame štipku mletého čierneho korenia, soľ (1 ČL) a kurkumu (1 ČL), krátko opečieme a ihneď pridáme bataty pokrájané na menšie kocky. Zalejeme mliekom (500 ml), vodou (200 ml) a pod pokrievkou varíme 17 minút.

Po uvarení odoberieme z hrnca tretinu polievky, ktorú samostatne rozšľaháme ponorným mixérom a potom vrátime naspäť do polievky. Prilejeme smotanu (200 ml), krátko prevaríme, odstavíme od tepelného zdroja a pred podávaním necháme ešte aspoň štvrť hodinu postáť.

Do každej porcie vložíme lyžicu vymiešanej bryndze, dochutíme farebným korením, bohato posypeme petržlenovou vňaťou a ozdobíme batatovými čipsami z rúry.

 

suroviny: bataty 1 kg (2 väčšie kusy) cibuľa 1 ks cesnak 4 ks (strúčiky) zázvor 1 PL maslo 30 g mlieko 500 ml smotana 200 ml (smotana na šľahanie) bryndza 200 g olivový olej 1 PL kurkuma 1 ČL petrž.vňať, soľ, čierne korenie, farebné korenie

porcie: 5-6        čas prípravy: 50 minút