BATATOVÉ ŠÚĽANCE

☉ postup:

● Očistené bataty pokrájame na menšie časti a 10 minút varíme v hrnci s vodou. Scedíme a necháme vychladnúť.

● Vychladnuté bataty rozmixujeme do hladka. Spojíme s polohrubou múkou (150 g), hladkou múkou (100 g) a štipkou soli. Ručne vypracujeme ľahké a nelepivé cesto (múku treba pridať podľa odrody a šťavnatosti zemiakov).

● Na pomúčenej doske krájame z cesta časti na veľkosť dlane, ktoré ručne šúľame a potom krájame na malé odrezky veľkosti orecha. Tie v pomúčených dlaniach alebo na pracovnej doske, šúľame do tvaru šúľancov. Pomúčime a 5 minút varíme v hrnci s vriacou vodou.

● Scedené a ešte horúce šúľance vložíme do panvice s horúcim maslom, chvíľu opekáme, panvicou nadhadzujeme alebo občas premiešame a servírujeme. Každú porciu posypeme pomletými orechmi a polejeme lyžicou medu.

TIP: Orechy môžete nahradiť mletým makom či osladenou strúhankou, prípadne horúcou ovocnou omáčkou. Skúste šúlance aj krátko zapiecť. Orechovú posýpku aj med môžete pridať priamo do panvice, premiešať a ihneď podávať.

🛒 suroviny: ☉ bataty 500 g ☉ polohrubá múka 150 g ☉ hladká múka 100 g ☉ maslo 50 g ☉ vlašské orechy 40 g ☉ med 3 PL ☉ soľ

● porcie: 3 ● čas prípravy: 40 min