BYLINKOVÁ POLENTA S CIBUĽKAMI

(ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY A POTVRĎ ODBER VIDEÍ)

Pór zbavíme korienka, poškodených listov a pokrájame na rovnaké časti s dĺžkou približne 8-10 cm. Potom prekrojíme každý kus pozdĺžne, dôkladne umyjeme. Cibuľky takisto umyjeme, zbavíme korienkov, hrubšie časti pozdĺžne prekrojíme a vňate rozdelíme na polovice. 

V menšej miske pripravíme zálievku zmiešaním olivového oleja ( 6 PL ), soli ( 1 PL) a mletej údenej papriky  ( 1 PL ). 

Do hlbokej misy vložíme najskôr prekrojené vňate cibuliek, prelejeme polovicou zálievky a dôkladne premasírujeme, tak aby všetky časti zostali obalené. Rovnomerne uložíme na plech. Druhou polovicou zálievky dôkladne potrieme dolné časti cibuliek aj póru. Uložíme na zelenú vrstvu a spolu pečieme 25 – 30 minút v teplovzdušnej rúre s teplotou 190 °C.

Medzitým v menšom hrnci privedieme do varu 700 ml vody so štipkou soli. Do vriacej vody pridáme polentu a miešame na miernom plameni až do zhustnutia, približne 5 minút. Odstavíme od tepelného zdroja a primiešame mleté čierne korenie, nadrobno posekané bylinky, najemno postrúhaný parmezán a maslo. 

Polentu rozotrieme do vyšších okrajov na väčšie taniere alebo vložíme do tvarovacích formičiek a počkáme kým stuhnú do želaného tvaru. Na ochutenú polentu uložíme upečené cibuľoviny, dochutíme hrubou soľou a pokvapkáme olivovým olejom. Doplníme listovým alebo kapustovým šalátom. 

TIP:  Povýšte polentu z prílohy na plnohodnotný gurmánsky zážitok, ktorý skvelo skombinujete aj s inými jedlami. Zapracujte do nej obľúbené sezónne bylinky, medvedí cesnak alebo aj nasekané olivy či sušené paradajky. Pre ešte sýtejšiu verziu skúste pred pečením pridať za hrsť strúhaného parmezánu aj k cibuľkám. 

🍽  23     40 min 

🛒SUROVINY:

☉ polenta  100 g

☉ voda  700 ml

☉ čerstvé bylinky ( pažítka, petržlenová vňať, kôpor )

☉ parmezán  50 g

☉ maslo  30 g

☉ jarné cibuľky  12 ks

☉ pór  1 ks

☉ olivový olej  6 PL

☉ soľ, čierne korenie, mletá údená paprika

☉ červená kapusta