DOMÁCE TORTILLY

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

Preosiatu múku zmiešame v mise s ghee maslom, pridáme lyžičku soli a všetko spojíme na sypkú zmes v ktorej bude maslo dostatočne rozdrobené s múkou.

Vodu (200 ml) prevaríme a necháme čiastočne vychladnúť tak aby bola stále horúca ale znesiteľná na dotyk. Vlejeme do stredu sypkých surovín a zmiešame. Ručne vypracujeme na pevné a pružné cesto, ktoré miesime 10 minút.

Aby sme dosiahli rovnomerné tortilly, cesto rozdelíme na 12 častí pričom každá by mala mať približne 50 g. Každú porciu vypracujeme do guľôčky, potrieme olivovým olejom, premiestnime do misy, prikryjeme fóliou a necháme minimálne polhodinu odpočívať.

Odpočinuté kúsky cesta v pomúčených rukách roztlačíme do placky na veľkosť dlane a na pomúčenej doske rozvaľkáme do kruhu s priemerom 21 – 22 cm (resp. na veľkosť panvice).

Kovovú panvicu alebo opekaciu platňu dostatočne zahrejeme a potom udržiavame pri strednej intenzite. Postupne na sucho opekáme jednotlivé tortilly, približne 20-30 sekúnd z každej strany tak aby získali viditeľne opečené tmavšie body. Tortilly by nemali byť celkom prepečené, nakoľko pri ďalšom použití zvyčajne prejdú opäť tepelnou úpravou.

Po upečení vrstvíme horúce tortilly na tanieri prikryté plátenou utierkou. Po úplnom vychladnutí skladujeme v uzatvárateľnom vrecku, ideálne v chladničke resp. pre dlhšiu trvanlivosť v mrazničke.

TIP: Domáce tortilly skombinujte s nátierkami, guacamole, cícerovým hummusom, fazuľou, kapustou, paradajkami, hubami, dressingami a zapekajte so syrom či omeletou. Pre podávaním stačí domáce tortilly krátko na sucho opiecť na panvici alebo v rúre resp. ich opiecť po naplnení.

🍽12 ks ⏱30 MIN +30 minút odležanie cesta

🛒 SUROVINY: ☉ hladká múka 350 g + na pomúčenie ☉ soľ 1 ČL ☉ ghee (prepustené maslo) 80 g ☉ voda 200 ml ☉ olivový olej na potretie