FAZUĽOVÉ KARÍ

Fazuľu zalejeme vodou do ktorej pridáme kuchynskú sódu (1 ČL). Na druhý deň scedíme, prepláchneme, privedieme do varu, lyžicou pozbierame počiatočnú penu a varíme do polomäkka (20 – 45 minút v závislosti od fazule).

V mažiari spojíme čierne korenie (1 ČL), rascu (1 ČL), kardamón (3 ks), klinčeky (5 ks), horčicové semienka (1 PL) a kurkumu (1 ČL). Všetko vypracujeme na zmes, do ktorej nakoniec vmiešame postrúhaný zázvor (25 g) a citrónovú kôru.

V hlbšej panvici na rozohriatom olivovom oleji 5 minút opekáme pokrájanú cibuľu. Potom pridáme posekaný cesnak, chvíľu miešame a do základu vsypeme pripravenú zmes korenín. Na miernom plameni opečieme a nakoniec pridáme aj pokrájanú paradajku. Keď sa šťava zredukuje podlejeme bielym vínom (100 ml) a pri občasnom miešaní opäť počkáme kým sa tekutina odparí.

Uvarenú fazuľu scedíme a vložíme do panvice s horúcim základom, zalejeme vriacou vodou približne do úrovne samotnej fazule, mierne osolíme (bryndza neskôr pokrm osolí) a pod pokrievkou varíme 10 minút. Nakoniec priamo do panvice vmiešame bryndzu, odstavíme od tepelného zdroja a necháme ďalších desať minút postáť, kým sa chute prepoja.

Čerstvo posekanú petržlenovú vňať a bazalku vmiešame do hotového jedla tesne pred servírovaním. Porcie doplníme čiernym sezamom. Fazuľové karí môžete podávať s čerstvým chlebom, pečivom alebo ho použiť aj ako prílohu, prípadne doplniť aj volským okom či hľuzovkovým olejom.

suroviny: biela fazuľa 200g, kuchynská sóda 1 ČL, cibuľa 1 ks, cesnak 2 k,s olivový olej 4 PL, zázvor 25 g, rímska rasca 1 ČL, kurkuma 1 ČL, kardamón 3 ks, klinčeky 5 ks, čierne korenie 1 ČL, semienka horčice 1 PL, citrón 1 ks, paradajka 1 k,s biele víno 100 ml, bryndza 150 g, čierny sezam 1 PL, petržlenová vňať, čerstvá bazalka, soľ

porcie: 6 čas prípravy: 1h