HRUŠKOVÝ KOLÁČ

Rúru predhrejeme na 190 °C.

V menšej nádobe zmiešame polovicu cukru, škoricu, nastrúhaný muškátový oriešok, dve polievkové lyžice múky a rovnaké množstvo strúhanky.

Hrušky očistíme, zbavíme jadier, prekrojíme na polovice a potom pozdĺžne pokrájame na rovnomerné plátky. Vložíme do väčšej misy a dôkladne polejeme citrónovou šťavou, premiešame a potom posypeme pripravenou sypkou zmesou. Zľahka ešte raz premiešame.

Vajcia a cukor (100 g) so štipkou soli vymiešame dopenista a postupne prilievame olej. Až potom pridáme jogurt a po lyžiciach zapracujeme zvyšok preosiatej múky s práškom do pečiva. Okrúhlu formu na pečenie s priemerom 28 cm vytrieme maslom, jemne posypeme strúhankou a rovnomerne do nej rozotrieme cesto. Posýpkou obalené plátky hrušiek vtláčame do cesta tesne vedľa seba, až kým nevznikne efekt sekundovej ručičky na hodinách, v prípade potreby nožom zarovnáme dlhšie plátky hrušiek. Ovocie by sa po vtlačení nemalo dotýkať dna formy na pečenie. Pečieme približne 35 – 40 minút pri teplote 190 °C.

Ihneď po upečení polejeme koláč rovnomerne medom (2 PL) a pred podávaním posypeme škoricou, prípadne servírujeme s vanilkovou zmrzlinou či javorovým sirupom.

suroviny: múka 200 g (najlepšie polohrubá, pohánková), hrušky 3 ks ,olivový olej 5PL, vajcia 2 ks, cukor kryštálový 200 g, jogurt 200 g, prášok do pečiva 8 g, maslo 20 g, strúhanka 3 PL, citrón 1/2 k,s muškátový oriešok 1/2 ks, škorica 1 PL, med 2 PL, soľ (zmrzlina, javorový sirup)

porcie: 12/  čas prípravy: 45 min