JAHODOVÉ KOLÁČE

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

Štyri dezertné zapekacie misky (priemer 12-13 cm) potrieme maslom a vysypeme polohrubou múkou.

V malom hrnčeku roztopíme maslo (70 g). Do tekutého masla postrúhame kôru z jedného citróna a necháme vychladnúť. Polovicu jahôd (150 g) pokrájame na malé kúsky a zmiešame s lyžicou múky. Vajcia vymiešame s cukrom (100 g) a štipkou soli. Pridáme kefír (130 ml) a pomaly zapracujeme polohrubú múku (170 g) zmiešanú s kypriacim práškom (10 g). Potom primiešame do cesta tekuté a vychladnuté maslo s citrónovou kôrou. Nakoniec opatrne vmiešame aj kúsky jahôd obalené v múke.

Cesto rozdelíme do zapekacích misiek a na mriežke vložíme do rúry vyhriatej na 180 °C. Pečieme 30-35 minút. Po upečení necháme celkom vychladnúť a potom koláčiky vyklopíme z misiek.

Z druhej polovice jahôd odložíme 2 – 3 kúsky na ozdobu a zvyšok zmiešame s dvomi lyžicami cukru (30 g) a polovicou lyžice citrónovej šťavy. Povaríme 7 – 8 minút a necháme celkom vychladnúť.

Vrch koláčikov ozdobíme šľahačkou, prelejeme vychladnutou jahodovou omáčkou a doplníme pokrájanými kúskami jahôd.

TIP: Namiesto samostatných misiek môžete cesto rozotrieť na malý plech alebo ním naplniť muffinové formičky a prispôsobiť tomu intenzitu a čas pečenia. Pre výdatnejší dezert skúste do šľahačky pridať vyšľahané mascarpone alebo likér.

🍽 4 ⏱ 45 MIN

🛒 SUROVINY: ☉ jahody 300 g ☉ polohrubá múka 170 g ☉ citrón 1 ks ☉ kypriaci prášok 10 g ☉ vajcia 2 ks ☉ kryštálový cukor 100 g + 30 g ☉ kefír 130 ml ☉ maslo 70 g + na potretie ☉ soľ, smotana na šľahanie, práškový cukor