JARNÁ POLIEVKA

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

POSTUP:

Vo väčšom hrnci na rozohriatom olivovom oleji (3 PL) opečieme pokrájané jarné cibuľky.

Po 4 – 5 minútach pridáme ošúpané a na kocky pokrájané zemiaky a pokrájanú špargľu (hlavičky vopred odkrojíme a odložíme bokom). Zalejeme vodou (1,3 l) a pod pokrievkou varíme kým zemiaky celkom nezmäknú (25 – 30) minút.

Medzitým umyjeme a scedíme lístky medvedieho cesnaku a približhe 2/3 pridáme do uvarenej polievky, premiešame a necháme 10 minút spariť pod pokrievkou ale už bez varenia.

Zvyšok listov roztlačíme v mažiari alebo mixéri, pridáme štipku soli, lyžicu olivového oleja a šťavu z polovice citróna.

Píniové oriešky krátko opečieme v menšej panvici, potom vyberieme a pridáme lyžicu olivového oleja na ktorej maximálne 5 minút zľahka opekáme hlavičky špargle.

Obsah hrnca rozmixujeme ponorným mixérom a podľa potreby dochutíme soľou. Každú porciu ozdobíme lyžicou gréckeho jogurtu alebo smotany, opečenými orieškami a cesnakovým pestom. Na vrch uložíme opečené kúsky špargle a hotové porcie doplníme sumac korením. Môžeme pridať opečený chlieb.

 

TIP: Polievka má sviežu jarnú farbu a aromatické chute medvedieho cesnaku a špargle dokonale spoja rozvarené zemiaky. Miske jarného krému okrem hlavičiek špargle a roztlačeného cesnaku svedčí aj ozdoba z opečených krutónov alebo vyšľahanej smotany pre ešte krémovejšiu chuť. Chutný sumac je zároveň aj slaný, so solením preto opatrne.

🍽 2,3 l ⏱ 45 MIN

🛒SUROVINY: ☉ zelená špargľa (tenká) 500 g ☉ medvedí cesnak 100 g ☉ jarná cibuľka 3 ks ☉ zemiaky 550 g ☉ olivový olej 3 PL + na pesto a špargľu ☉ píniové oriešky 70 g ☉ grécky jogurt 100 ml ☉ citrón 1 ks ☉ korenie sumac, soľ