KARFIOL NA CVIKLOVOM PYRÉ

(ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY)

POSTUP:

Cviklu vydrhneme kefou pod tečúcou vodou, prekrojíme na menšie kusy a vložíme do zapekacej misky vystlanej alobalom. Pridáme 4 strúčiky cesnaku v šupke, alobal uzavrieme a pečieme v rúre pri teplote 200 °C.

Umytý a osušený karfiol rozoberieme, hrubšie časti nahrubo postrúhame a ružičky rozdelíme na malé kúsky. Karfiol nasypeme do misy, pridáme olivový olej ( 2 PL ), mletú údenú papriku ( 1 PL ), rímsku rascu ( 1 ČL ), štipku morskej soli a dôkladne premiešame. Premiestnime na plech a po 40 minútach pečenia cvikle, pridáme do rúry. Pečieme ešte 20 minút. 

Medzitým orechy nasucho krátko opečieme v kovovej panvici a odložíme bokom.

Po upečení cviklu premiestnime do mixéra, pridáme štipku soli, lyžicu tahini, grécky jogurt ( 150 ml ) a obsah upečených strúčikov cesnaku. Rozmixujeme dohladka a zmes rozotrieme na servírovacie taniere. 

Upečený karfiol zmiešame s posekanou petržlenovou vňaťou. Kopcovito navrstvíme na cviklové pyré a pokvapkáme citrónovou šťavou. Pridáme zvyšok jogurtu a krémové balzamiko. Vrch porcie ozdobíme opečenými orechmi. Podávame s chrumkavými Linguette alebo s arabskou pitou.

TIP: Takto upečený karfiol výborne chutí aj s dusenou ryžou alebo zemiakovým pyré. Môžete ním aj naplniť pitu, ktorú vopred potrite cviklovou zmesou a podávajte ako vegetariánske souvlaki. 

🍽  2     75 min 

🛒SUROVINY:

☉ menší karfiol  800 g

☉ cvikla  400 g

☉ strúčiky cesnaku  4 ks

☉ grécky jogurt 200 ml  

☉ mletá údená paprika  1 PL

☉ mletá rímska rasca  1 ČL

☉ olivový olej  2 PL

☉ citrón  1 ks

☉ tahini (sezamová pasta) 1 PL

☉ píniové oriešky  4 PL 

☉ chrumkavé tyčinky Linguette / pita

☉ krémový balzamikový kondiment 

☉ soľ, petržlenová vňať