KAROTKARÍ + ZELEROVÉ HRANOLKY

Očistený a kôry zbavený zeler nakrájame na hrubé hranolky, ktoré vo väčšej mise zmiešame s olivovým olejom, sušeným oreganom a štipkou soli. Pokvapkáme citrónovou šťavou a uložíme na plech s papierom na pečenie. Opekáme približne 40 – 45 minút v rúre pri 200 °C a v závere pridáme do rúry na pár minút ohriať aj tortillu.

Na rozohriatej panvici so slnečnicovým olejom orestujeme 5 minút pokrájanú cibuľu. Pridáme pokrájanú mrkvu a na miernom ohni pražíme za občasného miešania štvrť hodinu, kým mrkva nezačne meniť farbu. Potom pridáme posekaný cesnak, drvený koriander, čerstvý tymián, karí korenie, štipku soli, citrónovú kôru a všetko dôkladne premiešame. Keď sa chute teplom prepoja, prilejeme víno, miešame a po chvíli odstavíme zo sporáka. Zmes premiestnime do užšej a vyššej nádoby, pridáme jogurt a všetko vyšľaháme ponorným mixérom.

Zmes natrieme na plátky tortilly, pridáme rukolu, zelerové hranolky a stočíme do kornúta, prípadne doplníme ďalšou lyžicou jogurtu. Karotkarí je aj skvelá nátierka sýtej chuti na chlieb či zriedená jogurtom alebo smotanou vhodná aj ako dip.

Suroviny: zeler 1 ks, biela cibuľa 1 ks, strúčik cesnaku 1 ks, citrón 1 ks, jogurt 3 PL, olivový olej 2 PL,  slnečnicový olej 2 PL, mrkva 4 ks, karí korenie 1 ČL, semienka koriandru 1 ČL, biele víno 2 PL, tortilla 6 ks, čerstvý tymián, soľ, sušené oregano, rukola alebo šalát

čas prípravy: 50 min  porcie: 6 ks