KELOVÉ ZÁVITKY

(ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY)

Kel rozoberieme na listy ( 8 ks ), ktoré dôkladne umyjeme a vložíme na 4 – 5 minút do hlbokého hrnca s vriacou vodou. Varíme podľa hrúbky listov, kým stredové časti nezmäknú. Vyberieme a ihneď vložíme do nádoby s ľadovou vodou, kel si tak zachová sviežu farbu.
V panvici na olivovom oleji ( 2 PL ) opečieme najemno pokrájanú cibuľu. V závere opekania pridáme pretlačené strúčiky cesnaku, lyžičku soli, štipku čierneho korenia a najemno pokrájané sušené paradajky. Krátko opečieme, zalejeme vodou ( 200 ml ). Keď voda celkom zovrie, panvicu odstavíme z tepelného zdroja, primiešame kuskus a necháme 10 minút odpočívať pod pokrievkou.
Uvarený a scedený cícer pretlačíme vidličkou, zmiešame s postrúhanou mozzarellou, posekanou bazalkou a potom spojíme s vychladnutou zmesou z panvice.
Plnku rozdelíme na osminy a z každej vytvarujeme valček, ktorý vložíme do dolnej časti kelového listu, okraje preložíme smerom do stredu a zvinieme. Stredové a tvrdšie časti listov v prípade potreby zarovnáme a zľahka stlačíme lyžicou, uľahčí to balenie plnky.
V zapekacej mise alebo panvici zmiešame paradajkovú passatu ( 300 g ) s vodou ( 120 ml ), dochutíme štipkou soli, čierneho korenia a olivovým olejom ( 2 PL ). Do omáčky uložíme kelové závitky spojom nadol, potrieme olejom a pečieme 40 – 45 minút v rúre s teplotou 190 °C.
Po upečení necháme aspoň štvrťhodinu postáť, servírovať však môžeme aj nastudeno, pokvapané olivovým olejom, dochutené hrubou soľou a lyžicou hustého bieleho jogurtu.

TIP: Chuť aromatického kelu umocní pečenie v paradajkovej omáčke a dokonale sa spojí s plnkou, v ktorej si cícer ani nevšimnete, zatiaľ čo bazalka dokonale prevonia každý závitok. Rovnaké závitky pripravíte aj z kapustných listov, avšak len s kelom dosiahnete lákavý farebný kontrast a nezameniteľnú chuť.

🍽 8 ks ⏱ 60 min
🛒SUROVINY:
☉ kel 1 ks
☉ kuskus 150 g
☉ sušené paradajky 20 g
☉ cibuľa 1 ks
☉ strúčiky cesnaku 3 ks
☉ bazalka 1 hrsť
☉ varený cícer 150 g
☉ mozzarella 125 g
☉ paradajková passata 300 g
☉ olivový olej 4 PL
☉ soľ, mleté čierne korenie, jogurt