MRKVOVÉ HNIEZDA

Rúru predhrejeme na 180 °C.

Očistenú mrkvu rovnomerne postrúhame na tenké rezance, zmiešame s posekanou petržlenovou vňaťou, štipkou soli a korenia. V miske vymiešame dijonsku horčicu s octom a pomaly prilievame olivový olej (3 PL). Zálievku pridáme k pripravenej mase, premiešame a nakoniec zapracujeme aj postrúhaný syr.

Zvyškom oleja dôkladne potrieme misky na zapekanie a do každej vložíme aspoň dve lyžice pripravenej zmesi, vytvarujeme hniezda a pomocou menšieho pohára zatlačíme v strede smerom nadol, prípadne doplníme okraje zmesou. Po upečení tak získame mrkvové nádobky s vyšším okrajom.

Pečieme 25 minút pri teplote 180 °C. Potom do každej misky vlejeme jedno vajíčko a pečieme ešte 10 – 11 minút, podľa toho akú hustotu žĺtka si prajeme.

Podávame s čerstvou cibuľkou, pažítkou, prípadne na šalátových listoch alebo s opečeným chlebom. Mrkvové hniezda najlepšie chutia hneď po upečení. Pred vyberaním z misiek ich nechajte ešte 2 – 3 minúty postáť.

suroviny: mrkva 300g parmezán 60g vajcia 6 ks olivový olej 4 PL dižónska horčica 1 ČL ocot 1 ČL jarná cibuľka 2 ks petržlenová vňať, soľ, čierne korenie

porcie: 6 ks  čas prípravy: 40 minút