MRKVOVÝ PERNÍK

(ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY)

POSTUP:

Prezreté banány pretlačíme vidličkou, pridáme obsah vanilkového struku, cukor, vajce a vymiešame. Potom do zmesi zapracujeme aj mlieko a olej.

Mrkvu očistíme, najemno postrúhame a zmiešame so šťavou z polovice citróna. Mrkvu vmiešame do tekutej zmesi. 

Múku zmiešame s lyžicou kuchynskej sódy, kakaom a spolu preosejeme. Sypkú zmes vmiešame do tekutej a potom cesto vylejeme do pekáča alebo formy ( 24 x 24 cm ) vystlaného papierom na pečenie. Pečieme približne 40 minút v rúre vyhriatej na 180 °C a potom necháme celkom vychladnúť. Zbavíme podkladového papiera a otočíme.

Polevu pripravíme ohriatím smotany v menšom hrnci, ktorý ihneď odstavíme do tepelného zdroja a do smotany nasypeme nalámanú čokoládu. Miešame kým sa čokoláda celkom nerozpustí. Polevu necháme vychladnúť natoľko, aby čiastočne zhustla ale zároveň sa dala natierať. Rozotrieme na koláč a posypeme sušenými malinami alebo iným ovocným práškom. Necháme celkom stuhnúť, ideálne vložíme do chladničky. 

TIP: Mrkva a banány sa v dezerte rafinovane spoja, pokiaľ použijete o niečo tmavší karobový prášok, dokonca sa vizuálne celkom stratia. Mrkva však citeľne pridá vlhkosť a umocní čokoládovú chuť, napriek tomu že čokoládu obsahuje len poleva. Povrch koláča posypte aj nahrubo posekanými orechmi, strúhaným kokosom alebo dodatočnými hoblinkami čokolády. 

🍽  16     50 min 

🛒SUROVINY:

☉ polohrubá múka  200 g

☉ sóda bikarbóna  1 PL

☉ prezreté banány  2 – 3 ks

☉ vajce  1 ks   

☉ kryštálový cukor  100 g

☉ strúhaná mrkva  180 g

☉ citrón  1/2 ks

☉ olivový olej  100 ml

☉ plnotučné mlieko  80 ml

☉ kakao/karobový prášok 3 PL

☉ vanilkový struk 1 ks

☉ čokoláda na varenie  140 g

☉ smotana na šľahanie  140 ml 

 (maliny sušené mrazom alebo iné ovocie)