PARATHA

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● Zemiaky uvaríme v šupke 15 – 20 minút resp. do zmäknutia. Uvarené zemiaky schladíme v nádobe s ľadovou vodou. Po vychladnutí ošúpeme a postrúhame alebo roztlačíme pomocou pretláčadla na zemiaky.

● V panvici s tromi lyžicami oleja opečieme posekané cibuľky, čili papričku a cesnak. Po 5 minútach pridáme čajovú lyžičku mletej rasce, kurkumy, soli, mletej papriky a štipku čierneho korenia. Miešame ďalšiu minútu. Napokon do panvice primiešame aj postrúhané zemiaky, krátko opečieme a necháme vychladnúť. Po vychladnutí do plnky vmiešame postrúhaný údený syr.

● Do väčšej misy preosejeme hladkú múku. Pridáme čajovú lyžičku soli, dve lyžice olivového oleja a ručne miesime. Postupne prilievame 180 – 200 ml vlažnej vody. Ručne vymiesime pružné a nelepivé cesto, ktoré prikryté pri izbovej teplote necháme aspoň polhodinu odležať.

● Odpočinuté cesto rozdelíme na 6 rovnakých častí. Každú vyvaľkáme na kruh s priemerom približne 20 cm. Do stredu umiestnime šestinu vychladnutej plnky, rovnomerne rozotrieme a potom placku uzavrieme na spôsob mešca alebo buchty. Okraje cesta stačí spojiť smerom do stredu, pritlačiť a potom placky položené spojom nadol vyvaľkáme na doske opäť do priemeru 20 cm.

● Kovovú panvicu rozohrejeme na vysokú teplotu (prípadne použijeme platňu na opekanie). Placky postupne nasucho opekáme ďalej pri strednej intenzite približne 2 – 3 minúty z každej strany resp.kým nezískajú viditeľne opečené tmavšie body ako lokše. Po opečení potrieme z oboch strán olivovým olejom.

TIP: Plnené placky sú vďaka výrazným koreninám aromatické a sýte, takže poslúžia nielen ako výdatná príloha ale aj ako hlavný chod. Výborne sa hodia k iným exotickejším jedlám ako napríklad krémové curry. Najlepšie chutia čerstvé a teplé ale aj na studeno.

🍽 6 ks ⏱ 90 MIN

ä🛒 SUROVINY: ☉ zemiaky 450 g ☉ hladká múka 350 g + na pomúčenie ☉ soľ 2 ČL ☉ olivový olej 5 PL + na potretie ☉ jarné cibuľky 2 ks ☉ cesnak 3 strúčiky ☉ čili paprička 1 ks ☉ mletá rasca (ideálne rímska) 1 ČL ☉ kurkuma 1 ČL ☉ mletá paprika 1 ČL ☉ údený syr 120 g ☉ čierne korenie