PEČENÁ MRKVA S BRYNDZOU

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

POSTUP:

Mladé mrkvičky zbavíme vňate rezom cca. 2 – 3 cm nad hornou časťou mrkvy. Vňať dôkladne umyjeme, odstránime zožltnuté alebo poškodené listy. Vňať posekáme veľmi nadrobno a v miske zmiešame s panenským olivovým olejom (3 PL), lyžicou citrónovej šťavy a potom roztlačíme v kamennom mažiari. Odložíme do chladničky.

Mrkvu vydrhneme kefou pod tečúcou vodou a následne vyutierame do sucha. Väčšie kúsky pozdĺžne prekrojíme na polovice alebo štvrtiny.

V miske pripravíme zálievku: zmiešame 3 lyžice olivového oleja s lyžicou octu a lyžicou korenia Happy Roots (obsahuje mletý cesnak, rozmarín, sezam, feferónky, saturejku, oregano, tymian a bazalku). Zmes potom vmasírujeme do pripravenej zeleniny.

Mrkvu rozložíme na plech, vložíme do rúry vyhriatej na 180 °C a pečieme 35 – 40 minút (resp. v závislosti od veľkosti zeleniny). Uprostred pečenia mrkvu otočíme.

Medzitým pripravíme dip. Bryndzu dôkladne vymiešame s kyslou smotanou. Primiešame posekanú pažítku. Zmes rozotrieme na veľký plochý tanier alebo podnos. Pokvapkáme časťou pripraveného mrkvového pesta a čiastočne rozotrieme. Upečené kúsky mrkvy uložíme na bryndzový dip, pokvapkáme zvyškom mrkvového pesta, poprášime mletou údenou paprikou a dochutíme hrubou soľou.

Podávame s čerstvým kváskovým chlebom alebo obľúbeným pečivom.

TIP: Mladá mrkva pečením získa výraznú chuť a v kombinácii so zmesou Happy roots sa stane hviezdou vášho stolovania. Dokonale ju dopĺňa bryndzový dip a aj bez kváskového chleba sa postará o farebný, voňavý a sýty hlavný chod.

 

🍽 3  ⏱ 45 MIN

🛒SUROVINY: ☉ mladá mrkva s vňaťou 1 viazanička / 650 g ☉ bryndza 200 g ☉ kyslá smotana 3 PL ☉ čerstvá pažítka ☉ zmes korenia Happy Roots 1 PL ☉ olivový olej 3+3 PL ☉ jablčný ocot 1 PL ☉ citrónová šťava 1 PL ☉ hrubá morská soľ, mletá údená paprika, kváskový chlieb