PEČENÝ LANGOŠ

Rúru predhrejeme na 220 °C. Celú cesnakovú hlávku bez čistenia prekrojíme na polovice, premiestnime na väčší plát alobalu, pokvapkáme olivovým olejom, osolíme, alobal uzavrieme a pečieme 40 minút.

Lyžicu múky v menšej nádobe alebo hrnčeku zmiešame s droždím, pridáme štipku soli, med a vlažnú vodu (20 ml). Zamiešame a necháme 15 minút stáť na teplom mieste. Preosiatu hladkú múku (250 g) zmiešame so soľou, sódou bikarbónou, mliekom, jogurtom (2 PL) a olivovým olejom (1 PL). Postupne zapracujeme pripravené droždie a miesime rukou aspoň desať minút, pričom postupne v malých množstvách prilievame zvyšok vody (60 ml). Vypracujeme vlhšie a vláčne cesto, ktoré nakoniec posypeme múkou, prikryjeme vlhkou plátenou utierkou a na hodinu odložíme do tepla.

Medzitým upečený cesnak vyberieme, po vychladnutí vytlačíme upečené vnútro do misky, pridáme olivový olej (5 PL), štipku soli a vidličkou vyšľaháme.

Po nakysnutí cesto premiesime a pomúčime. Na doske ho rozdelíme na šesť častí, ktoré prstami a pomocou zvyšnej múky roztlačíme a rozťaháme do tvaru menšieho langoša. Premiestnime na plech s papierom na pečenie a necháme ešte aspoň desať minút podkysnúť. Rúru nastavíme do grilovacieho režimu s teplotou 230 °C.

2 – 3 langoše, ktoré sa zmestia na jeden plech opečieme najskôr 10 minút z jednej strany a potom ich pinzetou na 7 – 8 minút otočíme. Langoše sú chrumkavé vtedy, keď na niektorých miestach výrazne zhnednú.

Ihneď po vybratí z rúry ich z oboch strán potrieme pripraveným cesnakovým olejom, osolíme a podávať môžeme so smotanou, jogurtom alebo ako prílohu k polievkam, omáčkam, šalátom.

*Vďaka pečenému cesnaku sa nemusíte báť ani zvyčajného zápachu po konzumácii a langoš vydrží chrumkavý aj na druhý deň.

suroviny: hladká múka 250 + 50 g, čerstvé droždie 10 g, med 1 PL, soľ 1 ČL, voda 80 ml, mlieko 80 ml ,jogurt 2+5 PL, olivový olej 1+5 PL, sóda bikarbóna 1 KL, celá hlávka cesnaku 1 ks, petržlenová vňať (jogurt / smotana )

čas prípravy: 90 min   porcie: 6 (6ks langošov)