PEČENÝ PARADAJKOVÝ ŠALÁT

Prepláchnutú quinou povaríme 10 minút v dvojnásobnom množstve vody so štipkou soli a necháme celkom vychladnúť.

Uhorku, cibuľky a avokádo pokrájame, ihneď polejeme šťavou z polovice citróna (proti zhnednutiu) a pridáme štipku soli, čierneho korenia , olivový olej (2 PL). Zmiešame s vychladnutou quinoou.

V panvici s rozohriatym zvyškom olivového oleja (2 PL) opekáme očistený strúčik cesnaku a cherry paradajky tak, aby zmäkli a viditeľne sa opiekli, avšak zároveň nestratili celkom tvar. Po 8-9 minútach pridáme štipku soli, štipku oregana a paradajky necháme vychladnúť.

V rovnakej panvici opečieme na kocky pokrájaný chlieb. Najskôr vpije šťavu z paradajok a po 4 – 5 minútach keď je viditeľne opečený, necháme aj chlieb vychladnúť. Panvicu utrieme papierovou servítkou a ihneď v nej nasucho opečieme aj syr halloumi pokrájaný na kocky. Opekáme aspoň z dvoch strán, celkovo 2 – 3 minúty resp. kým syr nezíska zlatistú farbu.

Servírujeme v samostaných vrstvách alebo môžeme priamo pred podávaním všetko zmiešať. Porcie doplníme čerstvo posekanou petržlenovou vňaťou.

Tip: pokiaľ plánujete šalát vrstviť do obedárov či nádob, najskôr vložte zelenú časť, potom opečený chlieb, paradajky a posledné poschodie vytvorte z grilovaného syra.

suroviny: cherry paradajky 400g uhorka 1 ks avokádo 1 ks jarná cibuľka 2 ks citrón 1/2 ks cesnak 1 strúčik olivový olej 4 PL quinoa 70 g syr halloumi 220 g chlieb 2 krajce soľ, čierne korenie, sušené oregano, petržlenová vňať

porcie: 4     čas prípravy: 40 min