PLNENÁ ZELENINA

Vrch paprík aj paradajok odrežeme, vytvoríme “vrchnáky” ktoré odložíme bokom. Z paprík odstránime zrniečka a žilky (môžeme ponechať v prípade pikantnejšej verzie). Pomocou menšej lyžičky opatrne vyberieme z paradajok dužinu, ktorú rozmixujeme.

Na panvici s olivovým olejom (4 PL) do zlatista opečieme najemno pokrájanú cibuľu. Pridáme posekaný cesnak, miešame ďalšie 2 minúty. Do panvice pridáme aj mletú rímsku rascu (1 KL), mleté čierne korenie (1 KL), štipku soli, bulgur. Všetko premiešame a zalejeme časťou rozmixovanej dužiny (2 dcl) a vodou (2 dcl). Varíme pod pokrievkou cca.5 minút, kým bulgur nevsiakne tekutiny a necháme celkom vychladnúť.

V zapekacej mise zmiešame nadrobno pokrájané zemiaky s olivovým olejom (2 PL) a štipkou soli.

V hlbšej mise spojíme postrúhanú fetu, posekané cibuľky, petržlenovú vňať, sušené oregano (1 PL) , vychladnutú zmes z panvice, zvyšok rozmixovnej dužiny a dôkladne premiešame. Plnkou naplníme zeleninu maximálne po okraj (počas pečenia ešte naberie na objeme), prikryjeme stopkami a uložíme do misy so zemiakmi. Pečieme 40 minút pri teplote 180 °C, potom teplotu stiahneme na 160 °C a pečieme ešte 30 minút pri režime s horúcim vzduchom. V prípade výkonnejšej rúry, najprv môžeme piecť pod alobalom a potom predĺžiť čas pečenia.

Ihneď po dopečení posypeme sušeným oreganom a polejeme olivovým olejom, pred servírovaním necháme aspoň 20 minút odpočívať. Plnené papriky a paradajky výborne chutia aj studené, mimoriadne osviežujúce sú v chladenej verzii počas letných mesiacov.

🍽 10ks ⏱ 100 MIN

🛒SUROVINY:

farebné papriky 5 ks, paradajky 5 ks, jarná cibuľka 2 ks, strúčiky cesnaku 2 ks, cibuľa 1 ks, syr feta 250 g, olivový olej 10 PL , drvená rímska rasca 1 KL, bulgur 160 g, zemiaky 2 ks, sušené oregano 1 PL, petržlenová vňať, soľ, čierne korenie