ŠOŠOVICOVÉ FAŠÍRKY

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

Prepláchnutú šošovicu varíme 20 minút vo vode, scedíme a necháme vychladnúť.

Medzitým na panvici s olivovým olejom (3 PL) tri minúty opekáme pokrajanú cibuľu. Potom pridáme posekaný cesnak, premiešame a do základu vložíme ihneď aj pokrájanú mrkvu. Miešame a opekáme 10 minút.

Obsah panvice premiestnime do studenej nádoby a v panvici potom ešte 5 minút samostatne opečieme pokrájané šampiňóny.

Do širokého mixéra vložíme polovicu scedenej šošovice, vychladnutý mix z panvice, huby, soľ (1 ČL), čierne mleté korenie (1 KL), červenú mletú papriku (1 ČL), dijonsku horčicu (1 ČL) a pridáme šťavu z polovice citróna. Všetko spolu rozmixujeme. Vzniknutú masu v hlbšej mise ručne zmiešame so zvyškom šošovice, strúhankou a rozšľahaným vajíčkom.

Naolejovanými dlaňami vytvarujeme okrúhle fašírky, ktoré jemne posypeme z oboch strán strúhankou. Opekáme na panvici s olivovým olejom 3 – 4 minút z každej strany. Podávať môžeme v žemli na spôsob hamburgerov, prípadne so zemiakmi či zeleninovým šalátom ale aj samostatne s najrôznejšími dresingami, dipmi či hummusom.

Tip: cesto na fašírky si môžete pripraviť vopred a skladovať ho vo vzduchotesnej nádobe 2-3 dni v chladničke.

suroviny: šošovica 200 g cibuľa 1 ks mrkva 120 g cesnak 2 strúčiky šampiňóny 120 g vajce 1 ks strúhanka 80 g + na posyp soľ 1 ČL čierne korenie 1 KL petržlenová vňať 1 hrsť červená ml.paprika 1 ČL dijonska horčica 1 ČL citrón 1/2 ks olivový olej 10 PL + ak servírujeme ako hamburger: žemle, hlávkový šalát, horčica,cibuľa, paradajka, avokádo, uhorka, jogurt

porcie: 8 ks  čas prípravy: 50 minút