ŠPARGĽOVÉ RISOTTO

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

Umytú špargľu rozdelíme na tri časti: dolné tretiny s hrubšou kôrou, jemnejšie vrchné hlavičky a stredové časti. Dolné tretiny prekrojíme pozdĺžne na polovice a vložíme do vriacej vody (800 ml). Pridáme štipku soli, 6 kúskov celého čierneho korenia a pomaly varíme 12 minút. Potom scedíme a získame tak špargľový vývar.

Hlavičky špargle najprv zľahka 1-2 minúty opečieme v hrnci na olivovom oleji (1 PL). Potom vyberieme a odložíme bokom. V rovnakom hrnci ihneď rozpustíme 10 g masla, pridáme dve lyžice olivového oleja nadrobno pokrájané jarné cibuľky. Miešame a opekáme 3-4 minúty.

Do základu pridáme čerstvo postrúhanú kôru z jedného citróna, miešame ďalšiu minútu a primiešame ryžu. V miešaní pokračujeme ešte dve minúty kým sa ryža ohreje a čiastočne opečie. Podlejeme bielym suchým vínom a miešame kým sa tekutina zredukuje.

Stredové časti špargle pokrájame na malé kúsky a pridáme do hrnca s ryžou. Premiešame a postupne pridávame horúci špargľový vývar a neustále miešame. Vývar prilievame až keď ryža vsiakne predošlú dávku. Opakujeme ďalších 18 – 20 minút na miernom plameni, za neustáleho miešania. Odstavíme od tepelného zdroja, prilejeme šťavu z polovice citróna, dochutíme soľou a pridáme 10 g masla. Premiešame a pred servírovaním necháme chvíľu postáť.

Každú porciu doplníme opečenými hlavičkami špargle a strúhaným parmezánom.

TIP: Použitím špargľového vývaru v kombinácii s citrónovou kôrou a šťavou si rizoto zachová veľmi jemnú chuť špargle, ktorú tak neprekryje iný typ vývaru. Pre krémovejšiu konzistenciu primiešajte parmezán aj priamo do rizota hneď po dovarení.

🍽 2-3 ⏱ 25 MIN

🛒 SUROVINY: ☉ zelená špargľa 460 g ☉ ryža arborio 250 g ☉ citrón 1 ks ☉ biele víno 150 ml ☉ jarné cibuľky 3 ks ☉ maslo 20 g ☉ olivový olej 3 PL ☉ parmezán, soľ, čierne korenie celé