ŠPENÁTOVÉ KOLÁČIKY

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

Dôkladne umyté a scedené špenátové listy pokrájame na rezance.

V hlbšej panvici s olivovým olejom (3 PL) na miernom plameni jemne opečieme posekaný cesnak. Po 3 minútach pridáme posekaný špenát, zľahka miešame ďalších 5 minút. Po vychladnutí vytlačíme zo špenátu prebytočnú šťavu.

Lístkové cesto na papieri rozvaľkáme na hrúbku 3 – 4 mm (do rozmerov cca 30 x 40 cm), potrieme rozšľahaným vajíčkom a zľahka poprášime štipkou mletého čierneho korenia. Posypeme polovicou najemno postrúhaného syra na ktorý rovnomerne rozmiestnime špenátovú zmes. Jemne dochutíme štipkou soli a prikryjeme zvyškom strúhaného syra. Zrolujeme pozdĺžne pomocou podkladového papiera a rozdelíme na 8 rovnomerných častí, ktoré uložíme do muffinových formičiek potretých zvyškom olivového oleja. Vrch koláčikov potrieme vajíčkom a okraje zľahka zatlačíme smerom do stredu. Pečieme 45 minút pri teplote 190 °C a potom ešte 5 minút pri režime pečenia zdola.

Pred vyberaním z foriem nechajte koláčiky aspoň 15 minút odpočívať.

Tip: vzhľadom na vláčnosť syra a samotného cesta je namiesto plechu na muffiny vhodnejšie použiť samostatne stojace formičky, najlepšie silikónové prípadne z tvrdeného papiera na pečenie. Vyberanie upečených koláčikov bude jednoduchšie.

suroviny: lístkové cesto 440g čerstvý špenát 360 g cesnak 5 ks (strúčiky) olivový olej 4 PL syr eidam 250 g vajce 1 ks soľ, čierne korenie

 

porcie: 8 ks / čas prípravy: 1 h