SYROVÁ FAZUĽA

(zapni slovenské titulky)

Recept z knihy TREBA SI VARIŤ

postup:

Fazuľu deň vopred (minimálne na 8 hodín) namočíme vo vode. Namočenú fazuľu scedíme, prepláchneme, zalejeme dostatočným množstvom čerstvej vody a varíme do zmäknutia (cca.40 – 50 minút). Fazuľa by sa nemala rozpadávať, ani zostať tvrdá. Scedíme.

V polievkovom hrnci ohrejeme 3 lyžice olivového oleja. Pridáme najemno pokrájanú cibuľu a pomaly opekáme a miešame. Po 6 minútach pridáme aj nasekaný alebo pretlačený cesnak, štipku sušeného alebo čerstvého oregana a posekaný čerstvý kôpor. V miešaní pokračujeme ďalšie 2 minúty. Do hrnca vložíme aj uvarenú a scedenú fazuľu. Všetko zalejeme vriacou vodou (400 ml) a už len krátko prevaríme (5 minút).

Na záver do hrnca pridáme nastrúhaný syr feta. Miešame až kým sa syr celkom neroztopí a hustá polievka nezíska krémovú konzistenciu. Až potom podľa potreby dochutíme soľou. Jednotlivé porcie ozdobíme sušeným čili a kúskami čerstvého kôpru. Podávame s čerstvým kváskovým chlebom.

TIP: Hustá fazuľová polievka konzistenciou skôr pripomína prívarok, takže je využiteľná aj ako krémová príloha. Keď namiesto chleba pridáte aj langoš alebo špenátovú pitu, sýta porcia ihneď poslúži ako hlavný chod. Ak použijete predvarenú resp. konzervovanú fazuľu, celá príprava zaberie len štvrťhodinu.

🍽 3 ⏱ 70 MIN

🛒SUROVINY:

☉ sušená fazuľa 250 g

☉ olivový olej 3 PL

☉ cibuľa 1 ks

☉ cesnak 3 ks

☉ sušené oregano 1 ČL

☉ syr feta 300 g

☉ viazanička kôpru 1 ks

☉ sušené čili

☉ soľ , voda

☉ chlieb / pečivo