TEKVICOVÝ ŠALÁT SO SYROM

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

POSTUP:

Tekvicu dôkladne umyjeme, prekrojíme a zbavíme stredovej časti. Pokrájame na kúsky veľkosti jedného sústa. Cibuľu pokrájame na plátky a spolu s tekvicou premiestnime na plech.

Semienka horčice rozdrvíme v mažiari a vzniknutým práškom posypeme zeleninu. Pridáme morskú soľ (1 ČL), štipku čierneho korenia, posekané lístky šalvie, dve lyžice olivového oleja a všetko zmiešame tak aby bola tekvica dôkladne obalená koreninami aj olejom. Navrch pridáme strúčiky cesnaku v šupke. Plech vložíme do rúry vyhriatej na 200 °C a pečieme najskôr polhodinu v bežnom režime (pečenie zhora/zdola) a potom ešte štvrťhodinu v režime s horúcim vzduchom pri teplote 200 °C. Po upečení necháme čiastočne vychladnúť.

Zvyšok oleja (2 PL) vyšľaháme so šťavou z polovice citróna. Pridáme cesnak vytlačený z upečených strúčikov, premiešame a dochutíme štipkou soli.

Upečenú tekvicu premiestnime na servírovací tanier, pridáme syr Robiola ručne potrhaný na nepravidelné štedré kusy, polejeme dressingom, doplníme tekvicovými jadierkami a dochutíme sumac korením.

TIP: Tekvicový šalát v kombinácii s lahodným syrom Robiola 3 Latti je výdatný a sýty samostatný chod, preto stačí servírovať porcie v malom množstve, prípadne ho použiť ako prílohu do stredu stola. Hotové porcie doplňte aj balzamikovou redukciou, dressing nahradíte horčicovou zálievkou alebo doplňte polníčkom či rukolou. Výborným doplnkom je aj cesnaková hrianka.

🍽 2-3 ⏱ 50 MIN

🛒SUROVINY: ☉ menšia tekvica hokkaido 1 ks / cca.900 g po očistení ☉ červená cibuľa 2 ks ☉ cesnak 3 strúčiky ☉ horčicové semienka 1 PL ☉ čerstvá šalvia 5-6 lístkov ☉ olivový olej 4 PL ☉ citrón 1/2 ks ☉ soľ, sumac, čierne korenie ☉ syr Robiola 3 Latti 1 ks ☉ tekvicové jadierka