ZAPEKANÁ ZELENINA

Očistené zemiaky, mrkvu a umyté cukety pokrájame na kolieska. Dôležité je kvôli prepečeniu odstupňovať hrúbku: zemiaky najtenšie, mrkvu o čosi hrubšiu a cukety môžu ešte robustnejšie.

Pokrájanú zeleninu zmiešame v hlbšej mise s polovicou oleja (1 PL), sušeným oreganom , mletým čiernym korením a soľou (1 ČL). Zvyškom oleja potrieme zapekaciu misu. Zemiaky, mrkvu, cuketu a umyté listy špenátu opakovane vrstvíme vedľa seba a horizontálne ukladáme do radov na pekáči.

Pečieme polhodinu v rúre s režimom horúceho vzduchu pri teplote 190 °C. Smotanu vymiešame s jogurtom, pridáme soľ (1 KL) . Zmesou prelejeme nedopečenú zeleninu, povrch posypeme nastrúhaným parmezánom a na 25 minút opäť vložíme do rúry pri teplote 190 °C, avšak už bez horúceho vzduchu. Vhodné je pekáč vložiť do dolnej časti rúry alebo použiť režim pečenia zdola.

Po dopečení necháme ešte minimálne 15 minút postáť.

Pri servírovaní doplníme čerstvo posekanou petržlenovou vňaťou.

suroviny: zemiaky 800 g (cca.3 ks) cukety 540 g (cca. 2 ks) mrkva 260 g (cca. 2ks) špenátové listy 100 g parmezán 90 g smotana 200 g jogurt 200 g soľ 1 ČL + 1 KL čierne korenie 1 KL sušené oregano 1 ČL olivový olej 2 PL petržlenová vňať

porcie: 6    čas prípravy: 70 min