CVIKLOVÉ PESTO

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● Cviklu zbavenú listov a korienka dôkladne vydrhneme kefou pod tečúcou vodou. Prekrojíme na menšie časti, vložíme do zapekacej misy spolu so strúčikmi cesnaku v šupke a pečieme 40 minút v rúre s teplotou 210 °C. Následne necháme čiastočne vychladnúť.

● Mandle zalejeme v miske vriacou vodou (cca 200 ml) a necháme 10 minút postáť.

● Upečený cesnak vytlačíme zo šupky a spolu s upečenou cviklou vložíme do širšieho kuchynského mixéra. Pridáme scedené mandle a rozmixujeme.

● Potom do mixéra pridáme soľ (1/2 PL), šťavu z jedného citróna, olivový olej (5 PL), štipku mletého čierneho korenia a parmezán pokrájaný na menšie kúsky. Rozmixujeme.

● V hrnci s vriacou vodou uvaríme špagety. Z vriacej vody odoberieme 100 ml a vlejeme do mixéra. Pesto ešte raz rozmixujeme.

● Scedené cestoviny zmiešame s cviklovým pestom a podávame. V prípade potreby dochutíme soľou. Ozdobíme strúhaným parmezánom.

TIP: Pečená cvikla má narozdiel od varenej omnoho intenzívnejšiu farbu aj chuť, ktoré v tejto kombinácii surovín ešte viac vyniknú. Cviklu upečte v predstihu a príprava výsledného jedla potom zaberie len 10 minút, cviklu s cesnakom môžete upiecť aj deň vopred a uskladniť nerozmixovanú v chladničke. Mandle môžete nahradiť aj inými orechami, ak obľubujete pikantné, pridajte do mixéra aj čili papričku. Skúste cviklové pesto použiť aj na cesnakové hrianky!

🛒 suroviny: ☉ čerstvá cvikla 600 g (cca 4-5 menších ks) ☉ cesnak 3 ks (strúčiky) ☉ citrón 1 ks ☉ mandle 60 g ☉ parmezán 70 g + na posýpku ☉ olivový olej 5 PL ☉ soľ, mleté čierne korenie ☉ špagety 500 g (resp. ľubovoľné cestoviny)

● porcie: 5-6 ● čas prípravy: 60 min