DOMÁCE CHIPSY

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

ZEMIAKOVÉ CHIPSY

● Zemiaky očistíme škrabkou, umyjeme, osušíme a potom takisto škrabkou pokrájame na tenké plátky. Prípadne použite mandolínu, nôž alebo krájač, chipsy vyžadujú tenké a rovnomerné plátky zemiakov. Ich hrúbka rozhoduje o čase pečenia aj chrumkavosti, nemali by byť hrubšie ako 2 mm.

● Plátky zemiakov poukladáme na papierovú utierku. Ďalšou utierkou prikryjeme, pritlačíme a necháme aspoň 10 minút postáť, aby sme zo zemiakov odsali čo najviac vody.

● Dôkladne usušené plátky zemiakov jemne z oboch strán potrieme olivovým olejom, poukladáme na plech s papierom na pečenie a vložíme rúry s teplotou 185 °C  v režime s horúcim vzduchom.

● Dĺžka pečenia závisí od samotných zemiakov, ich šťavnatosti, plechu aj rúry. Pečieme v rozmedzí od 10 do 15 minút, preto je chipsy potrebné ustriehnuť najmä v záverečnej fáze, keď okraje a tenšie časti získajú zlatistú až hnedú farbu. Pri hrubších plátkoch je vhodné v polovici pečenia chipsy otočiť. Uvedená dávka pokryje dva plechy.

● Po upečení posypeme soľou a poprášime sušeným oreganom. Domáce zemiakové chipsy chutia najlepšie čerstvé, skladovaním prídu o svoju chrumkavosť. Takisto ich môžete použiť ako prílohu, skombinujte ich ešte za horúca aj s tymianom, rozmarínom či ďalšími sušenými bylinkami.

TORTILLA CHIPSY

● Tortilly potrieme olivovým olejom, poprášime paprikou a prekrojíme na polovice, ktoré potom položíme na seba a opäť prekrojíme. A postup opakujeme až kým získame požadovanú veľkosť alebo počet. (Pokiaľ chcete chipsy použiť na namáčanie do dipov, vhodnejšie sú väčšie trojuholníky.)

● Pokrájané plátky poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie.

● Vložíme do rúry s teplotou 160° C. Po 8 – 10 minútach plátky otočíme a pečieme ešte 2 – 3 minúty. Záver pečenia je potrebné ustriehnuť, tortillové chipsy sa v závere veľmi rýchlo prepečú, nespustite z nich oči!

● Dochutíme soľou. Ihneď servírujeme alebo skladujeme vo vzduchotesnej nádobe.

● Chrumkavé tortilla chipsy výborne chutia samostatne a takisto ich oceníte v kombinácii s akýmkoľvek dipom alebo omáčkou. Chrumkavé zostanú aj keď ich pripravíte deň vopred!

 

🛒 suroviny: ☉ zemiak 2 ks ☉ olivový olej 3 PL ☉ soľ, suš.oregano, mletá paprika ☉ tortilla min.2 ks

 

● porcie: 2 misky ● čas prípravy: 20/25 min (čas pri pečení dvoch plechov súčasne)