GAZPACHO

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● Do mixéra vložíme pokrájanú paradajku, cherry paradajky, cesnak, olivový olej (2 PL), ocot (1 PL), soľ (1 ČL), mletú rascu (1 ČL) a mleté čierne korenie (1 KL). Dôkladne rozmixujeme.

● Potom do mixéra vložíme aj pokrájanú papriku, uhorku, cuketu, cibuľu, listy bazalky a opäť dôkladne premixujeme. Do rozmixovanej masy ponoríme kúsky natrhaného chleba (1 menší krajec) a bez mixovania ho najskôr necháme nasiaknuť, pričom celý mixér odložíme aspoň na polhodinu do chladničky.

● Medzitým pripravíme krutóny: tri krajce chleba alebo bagety pokrájame na väčšie kocky. Pokvapkáme olivovým olejom (2 PL) a zmiešame s nasekanou petržlenovou vňaťou. Premiestnime na plech s papierom na pečenie a na 10 minút vložíme do rúry s teplotou 180 °C.

● Vychladenú polievku s nasiahnutým chlebom krátko premixujeme a ihneď podávame. Do každej porcie vložíme opečené krutóny a nadrobno posekané uhorky či papriky, cherry paradajky. Dochutíme soľou, mletým korením, čili, olivovým olejom a pažítkou alebo inými bylinkami.

☉ TIP: gazpacho chutí najlepšie čerstvé a vychladené, môžete ho však aj skladovať v chladničke. Pred servírovaním ho potom nezabudnite krátko pomixovať alebo aspoň premiešať. Na dochutenie použite aj balzamikový ocot, hľuzovkový olej, parmezán alebo petržlenové či bazalkové pesto!

🛒 suroviny: ☉ väčšia mäkká paradajka 1 ks ☉ cherry paradajky 230 g ☉ červená paprika / kápia 1 ks ☉ menšia uhorka 120 g ☉ menšia cuketka 120 g ☉ cesnak 1 ks (strúčik) ☉ červená cibuľa 1 ks ☉ olivový olej 4 PL (2+2) ☉ ocot 1 PL ☉ drvená rasca 1 ČL ☉ soľ, čierne korenie, čerstvá bazalka, petržlenová vňať, pažítka, chlieb

● porcie: 3-4 ● čas prípravy: 40 min