JOGURT S HRUŠKAMI

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● Hrušky zbavené stonky a jadierka pokrájame na menšie kocky.

● V panvici rozpustíme maslo. Zázvor očistíme, najemno postrúhame a pridáme k maslu. Miešame pri miernej intenzite približne tri minúty. Zázvor sa ohreje, zmäkne a uvoľní tak do masla vôňu aj chuť.

● Pridáme med a miešame ďalšie 2-3 minúty až kým sa celý základ zmení na zlatistú bublajúcu penu. Je dôležité vyvarovať sa príliš prudkému ohrievaniu.

● Základ posypeme lyžičkou škorice, premiešame a ihneď pridáme do panvice aj pokrájané hrušky. Dôkladne všetko spolu zmiešame, prikryjeme pokrievkou a dusíme. Môže to trvať 10 až 20 minút, čas je orientačný, závisí od tvrdosti hrušiek. Mäkšie hrušky stačí len zľahka podusiť.

● Hrušky necháme čiastočne vychladnúť a potom scedíme cez sitko a necháme odtiecť.

● Širšie poháre alebo dezertové misky plníme striedavo vrstvou vychladnutých hrušiek a vrstvou hustého gréckeho jogurtu. Zopár kúskov hrušiek odložíme na záverečnú ozdobu.Povrch naplnených pohárov zarovnáme, polejeme vychladnutou a precedenou omáčkou z dusených hrušiek a vložíme aspoň na hodinu do chladničky.

● Pred podávaním posypeme pomletými alebo strúhanými kešu orieškami a ozdobíme kúskami hrušiek. Skladujeme v chlade.

TIP: Namiesto hrušiek použite aj broskyne, marhule či jablká a prispôsobte tomu potom čas tepelnej úpravy. Na dno pohárov pridajte rozdrvené sušienky. Maslo môžete nahradiť kokosovým olejom.

🛒 suroviny: ☉ hrušky 4 ks ☉ maslo 30 g ☉ med 90 g ☉ čerstvý zázvor 40 g ☉ škorica 1 KL ☉ jogurt gréckeho typu 700 g ☉ kešu orechy 15 g ● porcie: 4

● čas prípravy: 30-40 min (+ chladenie)