KARFIOL V PANVICI

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● Karfiol zbavíme hrubších vonkajších listov. Tie menšie a jemnejšie však použijeme a spolu s hrubšími stredovými časťami karfiolu ich pokrájame na menšie kúsky. Zvyšok karfiolu ručne rozoberieme na menšie časti. Dôkladne všetky časti prepláchneme pod tečúcou vodou.

● V hlbšom hrnci privedieme do varu vodu s lyžicou soli a lyžicou octu. Najskôr do vriacej vody vložíme pokrájané hrubšie časti a listy. Varíme 4 minúty. Potom pridáme aj menšie ružičky karfiolu a všetko spolu varíme ďalšie 3 minúty. Scedíme a odložíme bokom.

● V malej panvici nasucho 3-4 minúty opečieme rascu (1 ČL) a čierne korenie (1 ČL). Ohriate koreniny premiestnime do kamenného mažiara a rozdrvíme na prášok. Pridáme mletú papriku (1 ČL), kurkumu (1 ČL), soľ (1 ČL), premiešame a odložíme bokom.

● Vo väčšej a hlbšej panvici rozpustíme maslo a 3 minúty na ňom opekáme nakrájané cibuľky a nasekaný cesnak. Poprášime pripravenou zmesou korenín, krátko opečieme a ihneď pridáme varený karfiol aj s listami. Priebežne miešame a opekáme 7 – 8 minút.

● Na záver obsah panvice pokvapkáme šťavou z polovice citróna. Posypeme strúhankou (3 PL) a najemno strúhaným parmezánom (2 PL). Dôkladne premiešame aby vsiakla všetka tekutina, primiešame petržlenovú vňať a ihneď servírujeme. Zvyškom parmezánu posypeme jednotlivé porcie. Pokvapkáme olivovým olejom.

☉ TIP: Karfiol z panvice výborne chutí s nadýchaným zemiakovým pyré. Doplňte ho aj lyžicou jogurtu, čerstvými bylinkami či fermentovanou zeleninou alebo kyslými uhorkami.

🛒 suroviny: ☉ menší karfiol 1 ks (do 500 g) ☉ ocot 1 PL ☉ maslo 40 g ☉ cesnak 2 ks (strúčiky) ☉ jarná cibuľka 2 ks ☉ rasca celá 1 ČL ☉ čierne korenie celé 1 ČL ☉ kurkuma 1 ČL ☉ mletá paprika 1 ČL ☉ citrón 1/2 ks ☉ strúhanka 3 PL ☉ strúhaný parmezán 60 g ☉ petržlenová vňať, soľ, olivový olej  (+ zemiakové pyré ako príloha)

● porcie: 3 ● čas prípravy: 25 min