MANDĽOVÝ POHÁR EARL GREY

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● Mandľový nápoj privedieme do bodu varu a odstavíme od tepelného zdroja. Pridáme lyžičku mletej škorice a 10 minút v ňom lúhujeme vrecko čierneho čaju Earl Grey. Následne všetko precedíme a necháme vychladnúť na izbovú teplotu.

● Vychladnutú tekutinu premiestnime do uzatvárateľného pohára. Pridáme lyžicu medu, lyžicu javorového sirupu a dôkladne premiešame.

● Do pohára vysypeme chia semienka, uzatvoríme a obsah opakovane pretrepeme. Necháme pôsobiť približne hodinu, kým semienka nasiaknu a obsah pohára získa viditeľne hustejšiu konzistenciu. Počas toho pohárom občas zatrasieme. Opakovaným pretrepaním zabránime “hrudkovaniu” chia semienok.

● Medzitým očistíme a na menšie časti pokrájame banány. Ihneď ich zmiešame so šťavou z polovice citróna a lyžicou medu. Potom pridáme ovsené vločky (50 g) a zmes rozdelíme do štyroch dezertných pohárov. Vrstvu dôkladne utlačíme lyžicou alebo dnom menšieho pohára tak, aby sme vytlačili prebytočný vzduch.

● Banánovú vrstvu zalejeme tekutejšou zmesou z pohára a povrch každej porcie posypeme strúhanou čokoládou. Vložíme aspoň na niekoľko hodín do chladničky, ideálne až do ďašieho dňa, aby dezert získal svoju konzistenciu aj chuť.

TIP: Mandľový pohár s chia semienkami a banánom nie je veľmi sladký a chutí sviežo, odľahčene. Ak patríte k milovníkom výdatnejších dezertov, pridajte smotanu, cukor alebo mascarpone. Namiesto banánového základu môžete použiť aj natrúsené sušienky, medovníky či granolu. A ozdobnú čokoládovú vrstvu skúste nahradiť karamelom.

🛒 suroviny: ☉ mandľový nápoj 500 ml ☉ chia semienka 50 g ☉ čajové vrecko Earl Grey 1 ks ☉ mletá škorica 1 KL ☉ med 2 PL ☉ javorový sirup 1 PL ☉ banány 2 ks ☉ citrón 1/2 ks ☉ ovsené vločky 50 g ☉ čokoláda 40 g ● porcie: 4

● čas prípravy: 40 min + chladenie a namáčanie