MINI ŽEMLE

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● V hrnčeku zmiešame lyžicu múky, sušené droždie, cukor a pár lyžíc teplej vody. Necháme 10 minút postáť.

● Do preosiatej múky zapracujeme obsah hrnčeka, lyžičku soli, zmäknuté maslo a postupne prilievame teplú vodu (270 ml). Varechou alebo ručne miesime. kým nezískame kompaktné cesto, približne 8 – 10 minút. Cesto pomúčime, prikryjeme a necháme polhodinu postáť, resp. kým získa dvojnásobný objem.

● Cesto opatrne roztiahneme na pomúčenej doske, hrúbka by mala byť približne 3 – 4  cm (čím hrubšie cesto, tým vyššie žemle upečieme). Okrúhlou formičkou alebo pohárom s pomúčeným okrajom (priemer 6,5 cm) vykrojíme z cesta žemle. Odrezky opäť spojíme a postup opakujeme, kým spotrebujeme cesto.

● V užšom a vyššom hrnci privedieme do varu 1,5 l vody. Pridáme 80 g sódy bikarbóny a postupne vo vode vyvaríme všetky žemle. Každú varíme len približne 20 sekúnd a podberačkou otočíme.

● Vyvarené a odkvapkané žemle uložíme na plech s papierom na pečenie. Posypeme hrubou soľou, makom, slnečnicový jadierkami či syrom alebo rascou a pečieme v predhriatej rúre 11 – 13 minút pri teplote 210 °C. Po upečení necháme vychladnúť na mriežke.

TIP: Z tejto základnej dávky môžete vytvarovať aj žemle menších či väčších rozmerov, adekvátne tomu však prispôsobte čas a intenzintu pečenia. Z cesta rovnako pripravíte aj tradičné ovarené praclíky. Skvelo chutia ako raňajkové pečivo, ochutnajte ich s maslom a domácou marmeládou, prípadne ich naplňte zeleninou a syrom ako obložené žemle. V závere pečenia ich môžete potrieť vajíčkom alebo roztopeným maslom, budú mať intenzívnejšiu chuť aj farbu.

🛒 suroviny: ☉ hladká múka 420 g + na pomúčenie ☉ sušené droždie 8 g ☉ voda 270 ml ☉ kryštálový cukor 1 PL ☉ soľ 1 ČL ☉ maslo 30 g ☉ sóda bikarbóna 80 g / 1,5 l vody ☉ ľubovoľná posýpka: mak, rasca, tekvicové jadierka, syr, hrubá soľ

● porcie: 14-15 ks ● čas prípravy: 70 min