PAPRIKOVÉ RISOTTO

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● Umyté papriky a cesnakové strúčiky v šupke vložíme do zapekacej misy. Pečieme 30-35 minút v rúre s teplotou 200 °C. V polovici pečenia papriky otočíme.

● Po čiastočnom vychladnutí papriky zbavíme jaderníkov a šupiek. Upečený cesnak vytlačíme z obalu a zmiešame s ošúpanou paprikou. Zmes pokrájame na menšie kusy a pretlačíme vidličkou.

● Paprikové šupky a jaderníky vložíme do menšieho hrnca so zeleninovým vývarom a krátko spolu prevaríme, chuť paprík bude vďaka tomu v risotte ešte intenzívejšia.

● V hlbšom hrnci na olivovom oleji (4 PL) opečieme najemno pokrájanú cibuľu. Po 3 – 4 minútach vsypeme do hrnca aj ryžu a pri miernej intenzite miešame asi 2 minúty, kým sa ryža dostatočne ohreje.

● Podlejeme bielym vínom a miešame kým ryža vsiakne všetku tekutinu. Potom opakovane po jednej naberačke pridávame horúci vývar a neustále miešame. Vývar prilievame vždy až keď ryža vsiakne predošlú dávku. Opakujeme ďalších 20 – 23 minút na miernom plameni, za neustáleho miešania. V prípade ak nepostačí vývar, v závere pridajte ešte naberačku vriacej vody.

● V záverečnej fáze primiešame paprikovo-cesnakovú zmes, lyžičku soli, maslo, najemno strúhaný parmezán a posekanú bazalku aj petržlenovú vňať. Už ďalej nevaríme. Pred servírovaním necháme ešte 5-10 minút postáť a potom dôkladne premiešame.

● Jednotlivé porcie dochutíme farebným korením, pokvapkáme olivovým olejom, posypeme strúhaným parmezánom a dozdobíme bylinkami.

TIP: Papriky s cesnakom môžete upiecť aj deň vopred a risotto budete mať hotové za polhodinu! Použite akýkoľvek obľúbený vývar, výborne ho nahradí aj voda z vareného cíceru! Soľ do risotta pridávajte v prípade potreby až na konci varenia, takisto je lepšie používať nesolený vývar.

🛒 suroviny: ☉ zelená paprika 5 ks ☉ cesnak 4 ks (strúčiky) ☉ cibuľa 1 ks ☉ guľatozrnná ryža 500 g (najlepšie arborio) ☉ zeleninový vývar 800 ml ☉ suché biele víno 250 ml ☉ parmezán 50g + na posýpku ☉ maslo 40 g ☉ olivový olej 4 PL ☉ soľ, bazalka, petržlenová vňať, fafebné korenie

● porcie: 4 ● čas prípravy: 70 min