PAPRIKOVÝ KOLÁČ

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● Múku, zmäknuté maslo, časť jogurtu (100 g), čajovú lyžičku soli a dve polievkové lyžice vody zmiešame v hlbšej mise. Ručne vypracujeme cesto, ktoré rozvaľkáme do tvaru a veľkosti zapekacej misy (priemer cca 27.cm, hrúbka cesta 3 – 4 mm).

● Cesto pomocou valčeka prenesieme do zapekacej misy. Prstami ho jemne pritlačíme po celej ploche a dno koláča poprepichujeme vidličkou, aby sa pri pečení zbytočne nenafúkol. Okraje skrátime nožom a ozdobne pritlačíme vidličkou.( Z odrezkov môžeme neskôr vytvoriť dekoráciu na koláč, prípadne ich zamraziť alebo opätovne vyvaľkať a upiecť v malej nádobe ako minikoláč.)

● Cesto vložíme na 20 minút do rúry s teplotou 180 °C a potom necháme vychladnúť.

● Medzitým v mise vymiešame mascarpone, zvyšok jogurtu (150 g), lyžičku soli, nadrobno posekaný cesnak a olivový olej (2 PL). Na záver primiešame aj nadrobno posekané vňate cibuliek a lístky tymianu.

● Plnku rozotrieme na vychladnuté a predpečené cesto. Na vrch poukladáme papriku pokrájanú na malé kocky a spodné časti cibuliek pokrájané na kolieska.

● Pečieme 35 minút v rúre s teplotou 200 °C a po upečení necháme ešte 20-30 minút postáť. Pred servírovaní posypeme čerstvými lístkami tymianu. Koláč je veľmi chutný ako studený chod.

☉ TIP: použite môžete aj farebné papriky a povrch koláča tak premeniť na originálnu mozaiku. A do plnky neváhajte primiešať svoj obľúbený syr! Predpečený korpus sa dá univerzálne použiť aj pre iné náplne, po upečení zostáva chrumkavý a výborne drží formu.

🛒 suroviny: ☉ polohrubá múka 250 g ☉ maslo 100 g ☉ jogurt 250 g (100+150) ☉ voda 2 PL ☉ mascarpone 250 g ☉ cesnak 2 ks (strúčiky) ☉ olivový olej 2 PL ☉ jarná cibuľka 3 ks ☉ červená paprika “kápia” (väčšia) 1 ks ☉ soľ, čierne korenie, čerstvý tymian

porcie: 6 ● čas prípravy: 70 min