PEČENÁ CVIKLA

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● Koreňové časti cvikly oddelíme od listov a dôkladne vydrhneme kefou na zeleninu pod tečúcou vodou. Prekrojíme na štvrtiny a umiestnime do zapekacej misy alebo na plech.

● K cvikle uložíme aj cibuľu pokrájanú na väčšie kusy, podĺžne pokrájané jarné cibuľky, cesnak a mrkvy pokrájané na tenšie tyčinky.Pridáme lyžicu medu, octu, tri lyžice oleja, sušené oregano, soľ (1 ČL) a štipku mletého čierneho korenia. Dôkladne premiešame a na 40 – 45 minút vložíme do rúry s teplotou 210 °C.

● Po dopečení necháme chvíľu odpočívať, dochutíme hrubou soľou a pokvapkáme olivovým olejom.

● Umyté listy aj stonky samostatne pokrájame nadrobno.

● V hlbšej panvici na olivovom oleji (2 PL) dve minúty pri miernej intenzite opekáme posekaný strúčik cesnaku.

● Najskôr pridáme len pokrájané stonky. Opekáme 5 minút a následne dochutíme soľou (1 ČL) a štipkou čierneho korenia. Potom do panvice vložíme aj pokrájané listy, celý obsah miešame ďalších 5 minút. V závere dochutíme šťavou z polovice citróna a necháme už bez varenia odpočívať pár minút pod pokrievkou.

● Pečenú cviklu aj s teplým šalátom podávame spolu s dávkou smotanového jogurtu, prípadne kyslou smotanou a doplníme čerstvou petržlenovou vňaťou či pečivom.

☉ TIP: šalát z listovej časti cvikly môžete použiť aj samostatne ako prílohu k iným jedlám či dokonca ním plniť rôzne slané koláče a štrúdle. Výborne chutí aj s cestovinami, ázijskými omáčkami. Pečenú cviklu doplňte ešte ovčím alebo kozím syrom aj vlašskými orechami.

🛒 suroviny: ☉ čerstvá cvikla (menšie kusy) 3-4 ks ☉ mrkva 3-4 ks ☉ jarná cibuľka 3 ks ☉ cesnak 3 ks (strúčiky) ☉ červená cibuľa 1 ks ☉ olivový olej 5 PL (+ na dochutenie) ☉ med 1 PL ☉ ocot 1 PL ☉ citrón 1/2 ks ☉ sušené oregano 1 ČL ☉ soľ, mleté čierne korenie, petržlenová vňať, pečivo, biely smotanový jogurt

porcie: 2-3 ● čas prípravy: 50 min