PEČENÁ RYŽA: HLIVA+ŠPENÁT

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● Očistenú cibuľu najemno pokrájame.

● V hlbokej panvici (kovová resp. liatinová panvica vhodná na zapekanie v rúre) ohrejeme 3 lyžice olivového oleja na ktorom 5 minút opekáme a miešame pokrájanú cibuľu. Pridáme posekaný cesnak, lyžičku soli, lyžičku čierneho korenia a miešame ďalšiu minútu.

● Medzitým rúru vyhrejeme na 200 °C.

● Hlivu pokrájame na tenké rezance a pridáme k surovinám do panvice. Opekáme a občas miešame 5 – 7 minút, kým sa neodparí väčšina tekutiny uvoľnená z húb.

● Pridáme špenát pokrájaný na tenké rezance a miešame ďalšie dve minúty.

● Napokon do panvice pridáme aj ryžu. Dôkladne premiešame, zalejeme vodou (800 ml) a panvicu premiestnime do vyhriatej rúry. Pečieme 30 – 35 minút pri teplote 200 °C. Po dopečení necháme panvicu ešte 10 minút v rúre s pootvorenými dvierkami.

● Obsah panvice po dopečení prelejeme šťavou z citróna, zľahka premiešame vidličkou a podľa potreby dochutíme soľou.

● Podávame ako hlavné jedlo so šalátom z čerstvej zeleniny a plátkom citróna. Pečená ryža je vhodná aj ako príloha alebo mezze.

TIP: Pečená ryža s hlivou a špenátom je príkladom bohatého a chutného “jednohrncového” hlavného jedla, ktoré vyzerá aj chutí ako tekutejšie talianske risotto aj bez použitia masla, vína, vývaru či parmezán a času stráveného miešaním.

🍽 4 ⏱ 50 MIN (vrátane pečenia)

🛒 SUROVINY: ☉ jazmínová ryža 200 g ☉ mladý špenát 200 g ☉ cibuľa 1 ks ☉ cesnak (strúčiky) 2 ks ☉ olivový olej 3 PL ☉ hliva 400 g ☉ citrón 1 ks ☉ soľ, čierne korenie