PÓRKOVÁ NÁTIERKA S BRYNDZOU

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● Pór zbavíme korienkov a poškodených listov, umyjeme a pokrájame. Následne opäť prepláchneme pod tečúcou vodou, zbavíme posledných nečistôt usadených medzi jednotlivými vrstvami a vysušíme v utierke.

● V panvici s rozohriatym olivovým olejom (3 PL) krátko opečieme pokrájaný cesnak, papričku a štipku čierneho korenia. Na slabom plameni miešame asi minútu kým olej nezíska chuť a vôňu.

● Do panvice pridáme aj pokrájaný pór. Miešame a opekáme približne štvrťhodinu resp. kým pór viditeľne nezíska opečenú farbu, neskaramelizuje a nezostane takmer vláčny. Priemiestnime do studenej nádoby a necháme celkom vychladnúť.

● Do kuchynského mixéra s čepeľou vložíme vychladnutý pór, pridáme štipku soli, čajovú lyžičku citrónovej šťavy a rozmixujeme. V prípade potreby mixér zastavujeme a stierkou premiešame smerom do stredu.

● Na záver do mixéra pridáme bryndzu, ešte raz rozmixujeme a podľa potreby dochutíme soľou.

● Nátierku štedro navrstvíme na opečené hrianky alebo pečivo. Posypeme mletou paprikou (skúste použiť mletú údenú papriku) a ozdobíme čerstvou alebo nakladanou zeleninou, varenými vajíčkami.

TIP: Nátierka skladovaním v chlade získa ešte intenzívnejšiu chuť a stuhne, premiestnite ju do uzatvárateľnej nádoby a povrch zalejte vrtsvou olivového oleja. Skombinujte ju aj s krekrami alebo jednohubkami, primiešajte ju k uvareným cestovinám alebo ju ešte zrieďte kyslou smotanou a získate aromatický dip k zeleninovým či tortillovým chipsom. Dodatočne dochucujte soľou až po primiešaní bryndze.

🍽 340 g ⏱ 20 MIN

🛒 SUROVINY: ☉ pór 2 ks ☉ štipľavá paprička 1 ks ☉ cesnak 2 strúčiky ☉ olivový olej 3 PL ☉ citrón 1/2 ks ☉ bryndza 170 g ☉ soľ, mleté čierne korenie, mletá paprika ☉ na ozdobenie: sterilizovaná paprika, uhorka, vajce ☉ pečivo, hrianky