ROZMARÍNOVÉ KREKRY

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● Polohrubú a hladkú múku preosejeme a v mise zmiešame so sódou. Pridáme najemno posekaný rozmarín, najemno postrúhaný parmezán, zmäknuté kocky masla, jogurt, štipku soli a dve polievkové lyžice studenej vody. Všetko ručne vypracujeme na cesto.

● Hotové cesto ručne vytvarujeme do valca s priemerom asi 4 – 4,5 cm a zabalíme do fólie. Vložíme na polhodinu do mrazničky.

● Stuhnuté cesto rozbalíme a nožom opatrne pokrájame na tenké plátky (ideálne 4 – 5 mm). Vzniknuté kolieska ešte pritlačíme okrúhlym krájačom na zemiaky alebo mriežkou, čím na povrchu každej placky vznikne pravidelný mriežkový efekt (prípadne použite vrchnú časť krájača na varené vajcia).

● Krekry premiestnime na plech vystlaný papierom na pečenie. Počas pečenia ešte získajú na objeme, preto jednotlivé kúsky ukladáme v dostatočnej vzdialenosti (cesto z uvedenej dávky pokryje dva plechy). Povrch potrieme olivovým olejom a posypeme hrubou soľou.

● Pečieme 19-20 minút vo vyhriatej rúre s teplotou 180 °C. Čas je orientačný, treba ho prispôsobiť hrúbke krekrov resp. vlastnostiam rúry.

● Po upečení necháme krekry vychladnúť na mriežke, kým sa celkom vysušia a získajú chrumkavosť. Po vychladnutí skladujeme vo vzduchotesnej nádobe alebo pohári.

TIP: Rozmarínové krekry s parmezánom spríjemnia oslavu, syrový tanier či posedenie s pohárom vína. Využite ich ako snack so sebou, takisto môžete krekry použiť ako podklad na obložené kanapky alebo ich skombinujte s rôznymi dipmi či polievkami.

🛒 suroviny: ☉ hladká múka 100 g ☉ polohrubá múka 100 g ☉ parmezán 50 g ☉ čerstvý rozmarín 2 menšie vetvičky ☉ sóda bikarbóna 1 ČL ☉ grécky jogurt 70 g ☉ maslo 40 g ☉ voda, soľ, korenie, olivový olej, hrubá soľ

● porcie: cca 28-32 ks

● čas prípravy: 40 min (+30 min chladenie)