SLANÁ GALETKA

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

V širšom mixéri spojíme preosiatu múku, soľ a cukor. Pridáme vychladené maslo pokrájané na kocky a niekoľko krát nárazovo a prerušovane rozmixujeme pri najvyšších otáčkach, avšak nie súvisle. Pridáme studenú vodu (9 PL) a veľmi studenú vodku (3 PL), ideálne z mrazničky. Opäť rozmixujeme nárazovo pri najvyšších otáčkach a potom masu ručne sformujeme na hrubú placku, zabalíme do fólie a vložíme na polhodinu do chladničky.

Na panvici s olivovým olejom opečieme nahrubo pokrájanú cibuľu. Po troch minútach pridáme aj pokrájanú papriku. Po ďalších troch minútach dochutíme štipkou čierneho korenia a lístkami čerstvého tymianu. Premiešame a pridáme nahrubo pokrájanú cuketu. Opekáme ďalších 5 minút a necháme vychladnúť.

Keď má zmes izbovú teplotu, zmiešame ju s postrúhanou fetou, posekanými jarnými cibuľkami a strúhankou (2 PL).

Vychladnuté cesto umiestnime na papier na pečenie, rozvaľkáme do okrúhlej formy veľkosti plechu na ktorý ho vzápätí prenesieme spolu s papierom. Potrieme rozšľahaným vajíčkom a vysypeme zvyškom strúhanky (2 PL). Do stredu umiestnime plnku, ktorú rovnomerne roztlačíme do kruhu (cca 2 – 3 cm od okrajov cesta). Cesto po obvode zalomíme smerom dovnútra galety, potrieme vajíčkom a posypeme sezamom. Pečieme v dvoch fázach: 35 minút pri teplote 190 °C a potom ešte 15 minút pri teplote 170 °C v režime horúceho vzduchu.

suroviny: hladká múka 340 g, soľ 8 g, kryštálový cukor 10 g, maslo 180 g, voda 9 PL, vodka 3 PL, cuketa 430 g (cca. 3 ks), červená paprika 1 ks, červená cibuľa 1 ks, jarná cibuľka 2 ks, čerstvý tymian 1 KL, strúhanka 4 PL, feta 220 g, olivový olej 2 PL, vajce 1 ks, sezam 1 PL, čierne korenie

porcie: 4 – 6    čas prípravy: 85 min