SLIVKOVÉ LIEVANCE S OMÁČKOU

● Odkôstkované slivky pokrájame nadrobno a rozdelíme na dve časti. Celkom 240 g odložíme bokom na prípravu cesta. Ostatné pokrájané slivky zmiešame v menšom hrnci s vodou (120 ml) , kryštálovým cukrom (100 g) a šťavou z polovice citróna. Pridáme aj posekanú bazalku, mätu a varíme približne 15 minút.

● Pokrájané slivky (240 g) rozmixujeme do hladka. Pridáme dva žĺtky a tekutú masu pomaly zapracujeme do preosiatej múky s kypriacim práškom. Zriedime mliekom (50 ml).

● Bielky s lyžicou práškového cukru a štipkou soli vyšľaháme na tuhý sneh, ktorý nakoniec vmiešame do pripraveného cesta.

● Panvicu na lievance potrieme olejom alebo maslom a 2 -3 minúty z každej strany pečieme lievance. Postup opakujeme kým spotrebujeme cesto.

● Porciu lievancov polejeme horúcou alebo vychladnutou omáčkou, posypeme škoricou a môžeme doplniť aj medom, bylinkami, jogurtom či šľahačkou.

TIP: Slivky môžete nahradiť aj ringlótami či nektárinkami a cesto na lievance môžete skladovať v chladničke aj do nasledujúceho dňa. Pred pečením ho potom treba len “doladiť” sódou, mliekom alebo múkou.

🍽 (14 ks) ⏱ 30 MIN

🛒SUROVINY: ☉ slivky 620 g ☉ kryštálový cukor 100 g ☉ čerstvá mäta 1 stonka ☉ čerstvá bazalka 1 stonka ☉ citrón 1/2 ks ☉ vajcia 2 ks ☉ hladká múka 180 g ☉ kypriaci prášok 1 PL ☉ práškový cukor 1 PL ☉ mlieko 50 ml ☉ soľ, mletá škorica ☉ olej/maslo na potretie panvice