ŠPENÁT S PEČENÝMI ZEMIAKMI

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● Ošúpané zemiaky pokrájame na malé kocky. Pridáme strúhanku (1 PL), kukuričný škrob (1 PL) a mletú papriku (1 ČL). Premiešame a rozmiestnime na plechu s papierom na pečenie. Pečieme 20 minút pri teplote 190 °C. Potom pokropíme olivovým olejom a vložíme ešte na 5-10 minút do rúry.Po dopečení ochutíme soľou. Čas pečenia treba prispôsobiť veľkosti a odrode zemiakov.

● V hrnci na olivovom oleji (2 PL) opečieme nasekanú cibuľu. Po 5 minútach pridáme pokrájáný cesnak, štipku mletého korenia a miešame ešte ďalšie 2 minúty.

● Do hrnca pridáme pokrájané listy špenátu a miešame kým sa objem špenátu zredukuje približne na tretinu. A následne pod pokrievkou pomaly dusíme 8 – 10 minút.

● K dusenému špenátu pridáme nadrvený syr feta. Premiešame a necháme ešte 5 minút postáť. Nakoniec všetko spojíme ponorným mixérom.

● Krémový špenát podávame vo forme hustejšieho prívarku resp. kaše s porciou opečených zemiakov, doplníme opečeným alebo vareným vajíčkom na mäkko.

TIP: Výslednú konzistenciu špenátu môžete po rozmixovaní zriediť priliatím vody a krátkym prevarením. Alebo zahustiť väčšou dávkou syra. Dobre sa kombinuje aj s kyslou smotanou. Namiesto syru feta je možné použiť bryndzu. Zemiaky skúste pred opečením dochutiť údenou paprikou.

🛒 suroviny: ☉ mladý špenát 320 g ☉ cibuľa 1 ks ☉ cesnak 3 ks (strúčiky) ☉ syr feta 140 g ☉ zemiaky 530 g (cca 3 ks) ☉ strúhanka 1 PL ☉ kukuričný škrob 1 PL ☉ mletá paprika 1 ČL ☉ olivový olej 2 PL + na pokropenie ☉ vajcia 2 ks ☉ soľ, korenie

● porcie: 2 ● čas prípravy: 30 min