SYROVÉ KROKETY

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

Zemiaky v šupke uvaríme v menšom hrnci s vodou do zmäknutia (cca.20 min). Po vychladnutí ošúpeme a najemno postrúhame. Dochutíme lyžičkou soli, štipkou čierneho korenia. K zemiakom pridáme aj nahrubo postrúhané syry gouda a mozzarella, posekaný kôpor (2 PL) a všetko zmiešame. Na záver do cesta zapracujeme polohrubú múku, opäť premiešame a vložíme aspoň na štvrťhodinu do mrazničky.

Z vychladeného cesta tvarujeme malé oválne krokety: na každý kus použijeme len polievkovú lyžicu cesta a v dlaniach alebo na pomúčenej doske vyvaľkáme menší valček a konce zarovnáme. Krokety obalíme v hladkej múke, rozšľahaných vajciach a strúhanke. Každý kus takto obalíme dva krát.

Opekáme v menšej panvici s minimálnym množstvom rozohriateho oleja približne 3-4 minúty a priebežne krokety otáčame aby sa rovnomerne a do zlatista opiekli zo všetkých strán. Krokety opekáme tak aby sa dostatočne opiekol trojobal a náplň ohriala, z panvice ich vyberieme skôr ako obal praskne a náplň vytečie.

Krokety môžeme upiecť aj vo vyššej vrstve oleja alebo fritéze, avšak krátkym nárazovým vyprážaním do 50 sekúnd. Podávame so zeleninovým šalátom, jogurtovým alebo paradajkovým dipom.

TIP: Zarobené cesto resp. vytvarované obalené krokety môžete skladovať v mrazničke a pred pečením len rozmraziť a zľahka obaliť dodatočne v strúhanke. Obaľovanie môžeme skrátiť vytvarovaním väčších placiek, čomu treba prispôsobiť aj čas opekania. Pridajte do cesta aj čili alebo obľúbené koreniny, namiesto kôpru použite v sezóne bazalku, pažítku, oregano alebo petržlenovú vňať.

🍽 36 ks ⏱60 MIN +chladenie 15 MIN

🛒 SUROVINY: ☉ zemiaky 350 g ☉ syr gouda 80 g ☉ syr mozzarella (tehla alebo strúhaný) 80 g ☉ polohrubá múka 80 g ☉ hladká múka 5 PL + na pomúčenie ☉ vajcia 2 ks ☉ strúhanka 120 g ☉ olej na vyprážanie 6 PL ☉ soľ, mleté čierne korenie, čerstvý kôpor