TAHINI

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

☉ zakladné TAHINI

● Sezam opečieme na panvici pri strednej intenzite, kým nezíska zlatistú až hnedú farbu. Neustále obsah miešame alebo panvicou nadhadzujeme. Môže to trvať 4 – 7 minút. Keďže sezam sa ohreje na vysokú teplotu, vyhnite sa panviciam s teflónovým či nelepivým povrchom.

● Sezam necháme čiastočne vychladnúť, stačí aby bol ešte teplý na dotyk.

● Opečený sezam na etapy mixujeme v širšom kuchynskom mixéri alebo robote s čepeľou. Pribežne zastavujeme a stierkou obsah premiešame.

● Pridáme dve lyžice olivového a dve lyžice slnečnicového oleja. Rozmixujeme do hladka.

● Obsah premiestnime do pohára a uzavrieme vrchnákom. Tahini získa finálnu chuť až keď chvíľu odleží, ideálne na druhý deň. Skladovať ho stačí pri izbovej teplote a pred použitím nezabudnite pohár vždy najprv dôkladne premiešať.

 

čoko TAHINI ●

Vytvoríme základné tahini. Potom v nádobe nad parou roztopíme čokoládu do ktorej primiešame javorový sirup (4 PL) a olivový olej (1 PL). Vzniknutú zmes nakoniec primiešame do základného tahini.

 

medové TAHINI ●

Vytvoríme základné tahini do ktorého na záver zapracujeme dve lyžice kvalitného medu. Použite med výraznej chuti a tekutejší.

 

čili TAHINI

● Vytvoríme základné tahini do ktorého na záver rozmixujeme posekanú čili papričku so štipkou soli. Vyberte čili svojej obľúbenej farby aj pálivosti.

 

TIP: Základné tahini je nenahraditeľnou súčasťou hummusu, použite ho do dresingov, omáčok, ako nátierku, náhradu orieškových masiel či zahusťovadlo. Medovú a čokoládovú verziu oceníte aj pri výrobe mnohých dezertov, výborne chutí v kombinácii s jogurtom, ovocím a ovsenými vločkami. Pikantná verzia osvieži studené misy, jednohubky, grilovačku alebo ňou natrite cesnakové hrianky!

 

🛒 suroviny: základné tahini ☉ sezam 150 g ☉ slnečnicový olej 2 PL ☉ olivový olej 2 PL

čoko tahini ☉ sezam 150 g ☉ slnečnicový olej 2 PL ☉ olivový olej 2 PL + 1 PL ☉ čokoláda 50 g ☉ javorový sirup 4 PL

medové tahini ☉ sezam 150 g ☉ slnečnicový olej 2 PL ☉ olivový olej 2 PL ☉ med 2 PL

čili tahini ☉ sezam 150 g ☉ slnečnicový olej 2 PL ☉ olivový olej 2 PL ☉ čili paprička, soľ

 

porcie: 4 x pohár (150-180ml ) ● čas prípravy: 15 min