ZEMIAKOVÁ PANVICA

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● Zemiaky v šupke umyjeme kefou a na 8 minút vložíme do hrnca s vriacou vodou. Scedíme, osušíme a necháme čiastočne vychladnúť. Potom každý zemiak prekrojíme na polovice.

● V panvici ohrejeme ghee (prepustené maslo) na ktoré rezom nadol poukladáme zemiaky. Prikryjeme pokrievkou a na strednom plameni pečieme 10 – 12 minút, kým zemiaky zospodu nezískajú zlatistú, až hnedú, opečenú kôrku.

● Potom zemiaky otočíme rezom nahor, panvicu opäť uzavrieme pokrievkou a pečieme ďalších 10 – 12 minút.

● Medzitým v miske zmiešame olivový olej (1 PL), dijónsku horčicu (1 PL) a citrónovú kôru (1 PL). Jarné cibuľky pokrájame na hrubšie plátky (časť vňate odložíme na dekoráciu) a zmiešame s pripravenou zálievkou.

● Cibuľky vložíme k upečeným zemiakom do stredu panvice a pri slabej intenzite ešte 2 – 3 minúty opekáme. Zemiaky nemiešame, cibuľky v strede panvice zľahka opečieme tak, aby zemiaky zostali neporušené a zároveň získali chuť zálievky s cibuľkami. V závere spojíme.

● Dochutíme hrubou soľou, čiernym korením a každú porciu doplníme najemno posekanou cibuľkovou vňaťou.

TIP: Využite pečené zemiaky s cibuľkami ako samostatný ľahký chod, ktorého intenzívnu chuť ešte zvýrazní aj porcia tvarohu, zrejúci syr, bylinkový dip či pohár kefíru alebo kozieho mlieka.Takisto ich využijete ako nápaditú prílohu.

🍽 2 ⏱ 40 MIN

🛒 SUROVINY: ☉ menšie mladé zemiaky 500 g ☉ jarné cibuľky 4 ks ☉ ghee (prepustené maslo) 2 PL ☉ dijónska horčica 1 PL ☉ soľ, čierne korenie ☉ olivový olej 1 PL ☉ citrón 1 ks