ZEMIAKOVÝ ŠALÁT S BEZVAJEČNOU MAJONÉZOU

VIDEO: ZAPNI SLOVENSKÉ TITULKY

● Kešu orechy zalejeme vriacou vodou a necháme aspoň 45 minút namočené. (Alebo ich deň vopred namočíme na 12 hodín v studenej vode.)

● Zemiaky so šupkou varíme do mäkka v hrnci s vodou (cca.15 – 20 min resp. do zmäknutia podľa veľkosti). Po uvarení zastavíme ich ďalšie mäknutie vložením do nádoby so studenou vodou. Po vychladnutí ošúpeme a pokrájame na malé kocky alebo krížalky, hranolčeky.

● Hrášok povaríme 10 minút vo vriacej vode. Následne scedíme a prepláchneme studenou vodou.

● Do hlbšej misy vložíme pokrájané varené zemiaky, dochutíme lyžičkou soli, štipkou čierneho korenia a zľahka premiešame. Pridáme vychladnutý a scedený hrášok, najemno posekané cibuľky a uhorky.

● Namočené kešu orechy scedíme a dôkladne prepláchneme. Premiestnime do kuchynského mixéra, pridáme horčicu, čajovú lyžičku soli a šťavu z jednej limetky. Mixujeme a zároveň prilievame 80 ml studenej vody. Mixér priebežne zastavujeme a stierkou premiešame. Opakovane mixujeme a zastavujeme kým nedosiahneme jemnú a krémovú konzistenciu.

● Rozmixovanou masou prelejeme všetky suroviny, opatrne a zľahka premiešame. Podľa potreby dochutíme soľou či korením a vo vzduchotesnej nádobe odložíme do chladničky. Šalát získa finálnu chuť po niekoľkých hodinách, keď sa všetky chute prepoja.

TIP: Kešu omáčka/majonéza je vegánskou náhradou majonézy a využijete ju vo väčšine receptúr vyžadujúcich majonézu. Skúste ju použiť aj ako dip či zálievku do rôznych šalátov.

🛒 suroviny: ☉ zemiaky 650 g ☉ mrazený hrach 350 g ☉ jarná cibuľka 3 ks ☉ kyslé (sterilizované) uhorky 30 g ☉ kešu orechy 100 g ☉ limetka 1 ks ☉ dijónska horčica 1 PL ☉ soľ, korenie, voda

● porcie: 4 ● čas prípravy: 50 min